Menu
Google Translate
Google Search
Home Page

Linacre Primary School

Learning   Progress   Success

Governors

Correspondence may be directed through the Clerk to the Governors at the School Office.

School office - 0151 922 1466

Governing Body Information 2021-2022

 

The governors are an important part of Linacre Primary School.  They are responsible for the major decisions of the school, as well as working hard to ensure that the school runs successfully. 

 

Miss E Gunnion—Headteacher. 

Mrs B Lane (temp)—Chair of Governors. 

Mrs B Lane —Vice Chair

Mrs C Hall —Clerk.

Vacancy —Co-opted

Vacancy —Co-opted

Mr N Prince—Co-opted

Mrs S Seddon—Staff. 

Ms C Forsyth - Parent

Hanadi Bin Khalifah -parent

Vacancy- parent

Mr H Greenwood -LA governor

 

Information about the Governors

               

 

The Governors are an important part of Linacre Primary School. The Governing Body’s membership is  10 volunteers from the local and wider community, plus the Headteacher and a member of staff.

  

The Governing Body holds 6 full governors’ meetings each year. Governors also take on key area(s) of responsibility. There are committees for Pay Review and  Headteacher Performance Management.

 

The role of a Governor  is  strategic rather than operational. This means Governors do not get involved in the day to day running of the school. Instead, they support and challenge the school's leadership team to drive school improvement. 

 

The governing body has three key functions:

  • Overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well spent
  • Holding the headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils
  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction.

 

 

Linacre Governing Body 2021/22

 

Chair:  Brenda Lane           Vice Chair:  Neil Prince

Clerk: Christine Hall

 

12 Full Members:  6 Co- opted, 1 Authority, 1 Headteacher, 3 Parents, 1 Staff

 

Name of governor

Category

Appointed by

Date appointed

End date

Key area of responsibility

Hanadi

Bin Khalifah

Parent

Parent election

24 Mar 2022

23 Mar

2026

 

Clare Forsyth

Parent

Parent election

16 Mar 2021

15 Mar 2025

 

Hugh Greenwood

Local Authority

Governing Body

11 Jun 2021

10 Jun 2025

Safeguarding

Website

Elizabeth Gunnion

Headteacher

Ex officio

19 Oct 2017

 

 

Brenda Lane

 

Co-opted

Governing Body

17 May 2017

25 May 2025

 

Neil Prince

Co-opted

Governing Body

1 Sep 2013

31 Aug 2025

Health and Safety

Sara Seddon

Staff

Staff election

15 Oct 2021

14 Oct 2025

Early Years

Vacancy

Co-opted

Governing Body

 

 

 

Vacancy

Co-opted

Governing Body

 

 

 

Vacancy

Co-opted

Governing Body

 

 

 

Vacancy

Co-opted

Governing Body

 

 

 

Vacancy

Parent

Parent election

 

 

 

 

Business & pecuniary interests of Governors

 

Neil Prince

Sports coaching business that provides service to school

 

Former Governors

 

Name of Governor

Category

Date appointed

Appointed by

Term of office ended

Helen Pilkington

Staff

22 Sep 2017

Staff election

21 Sep 2021

Paul Melia

Co-opted

16 Jan 2020

Governing Body

14 Oct 2021

Marie Disley

Co-opted

4 Dec 2017

Governing Body

3 Dec 2021

Jenny McKechnie

Co-opted

5 Oct 2020

Governing Body

27 Jan 2022

Michael Edwards

Co-opted

15 May 2017

Governing Body

24 Mar 2022

 

Membership of Staff Pay Committee and Headteacher Performance Review

 

Staff Pay Committee

HT Performance Review

Vacancy (previously Michael  Edwards )                              

Vacancy (previously Michael  Edwards)

Brenda Lane (Chair)

Brenda  Lane                               

Neil  Prince

Vacancy (previously Jenny McKechnie)

 

 

Top